ТАЗА БҰЛАҚ. Ы. АЛТЫНСАРИН
Ундабаева Дарига Альмухановна
Маңғыстау облысы,Маңғыстау ауданы,Шетпе селосы
А.Меңдалыұлы атындағы жалпы білім беретін КММ
Бастауыш сынып мұғалімі
Білім беру ұйымының атауы | ||||||||||||||
Пәні: | Әдебиеттік оқу | |||||||||||||
Бөлім: | Сөз және оның мағынасы | |||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||||||||||
Күні: | 04.04.2023 жыл | |||||||||||||
Сынып: | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Таза бұлақ. Ы. Алтынсарин | |||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 3.2.9.1 шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмнен нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру 3.1.3.1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау. | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қойып, жауап беріп және мәтіннен бұлақтың сипатталған жерін тауып оқуды білeді. Шығарма бойынша жоспар құруды түсінеді, мазмұны бойынша өз ойын әнгімелеп беруді қолданады | |||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы Өткенді пысықтау Сабақтың ортасы Сергіту сәті Сабақты қорыту Қосымша тапсырма Кері байланыс | Психологиялық ахуал қалыптастыру «Комплимент» әдісі арқылы топқа бөлу. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, бүгінгі күнімізге сәттілік тілейік. Үй тапсырмасы: Ы. Алтынсарин «Өзен» өлеңін мәнерлеп оқыту. Жеке жұмыс: Семантикалық картамен жұмыс. Тақырыпты ашу «Аувариум» әдісі бойынша сұрақтарға жауап алу. -Адамдар неліктен суды құрметтейді? - Өзен суы қандай болады? - Таза ауа, мөлдір судың адамға қандай пайдасы бар? -Табиғатта бұдан басқа тағы да қандай су көздері бар? Ребус шешу: «Таза бұлақ» -«Бұлақ көрсең көзін аш» Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс Тыңдалым және оқылым Мәтінмен жұмыс «Таза бұлақ» әңгімесінің мазмұнын аудио жазба арқылы тыңдатқызамын. «Ғибрат алу» сөзінің мағынасы үлгі алу дегенді білдіреді. -Автормен таныстыру. Топтық жұмыс 1-топ: 3 жолаушының ғибрат сөздерін сәйкестендір
2-топ: Венн диаграммасы Бұлақ суы Қала суы
3-топ: Шығармашылық кесте. әңгіменің аты- авторы- оқиға болған жер- не суреттеледі- оқиғаның шиеленіскен жері- әңгіме немен аяқталады- не үйретті- 4-топ: Сызбамен жұмыс. Ы. Алтынсарин туралы не білетініңді тұжырымдап айт. Жазылым. Дәптермен жұмыс 5 жолды өлең құрастыр. Сөздік жұмыс Ғибрат алу-үлгі алу «Австралиялық жаңбыр» іс-қимылдар жасайды. Австралияда жел тұрды (алақанды үйкелеу) Дауыл басыла бастады(алақанды санға соқты) Талқылауға берілген сұрақ: «Жақсы болсаң жердей бол, Бәрін шыдап көтерген. Таза болсаң судай бол, Бәрін жуып кетірген» мақалы мәтіндегі айтар ойдың қайсысымен сәйкес келеді? Кері байланыс Үйге тапсырма. Әдебиеттік оқу. «Таза бұлақ» әңгімесін оқу. «Су-тіршілік көзі» тақырыбына эссе жазып келу Бағалау: Бағалау парағы | Көңіл-күйлерін көтеретін сөздерді оқу арқылы топқа бөлінеді. Семантикалық картаның тапсырмасын жеке оқушы орындайды. Сұрақтарға жауап береді. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін сұрақтарға жауап беру және ребусты шешу арқылы жаңа тақырыпты ашады. Мәтінді аудиодан тыңдайды. оқып, бір-біріне сұрақтар қояды. Сұрақтарға жауап береді. Автор туралы ауызша мәлімет беру. Топтық жұмысты бірлесе отырып орындайды. Ғибрат сөздерін сәйкестендіреді. Шығармашылық кесте мен 5 жолды өлең құрастыра-ды. Тапсырманы оқушылар тақтада және дәптерде орындайды. Постер қорғайды. Қимыл-қозғалыс жаттығуын жасайды. Мақалдың мағынасын айтар оймен тұжырымдайды. Кері байланыс жасайды | Дескриптор: -семантикалық картаны толтырады. ҚБ: мадақтау Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; -жаңа тақырыпты ашады; . Дескриптор: -мәтінді тыңдайды; -мәтіннің мазмұ-нын түсінеді; -бір-біріне сұрақ қояды; -мәтін жанрын анықтайды. ҚБ: от шашу Дескриптор: -жолаушылар-дың сөзін сәйкестенді-реді; -ортақ қасиетін табады; -шығармашылық кесте мен сызбамен жұмыс жасап, түсіндіреді. ҚБ: от шашу Дескриптор: -жазу ережесін сақтайды. -көркем жазуға берілген сөздерді жазады Дескриптор: -мақалдың мағынасын ажыратады; -ой тұжырымдайды ҚБ: от шашу Мұғалім ауызша оқушыларды марапаттайды. | Оқулық Әдебиет-тік оқу 85-87 бет Қима қағаздар Оқулық Әдебиет-тік оқу 85-87 бет АКТ https://www.youtube.com/watch?v=UIC3V8vz0kE Оқулық Әдебиет-тік оқу 86-87 бет А4 парақ Фломас-тер Қима қағаздар Желімдер Оқулық Әдебиет-тік оқу 86-87 бет Дәптер Суреттер | ||||||||||