ЗАТТАР ҚАНДАЙ БОЛАДЫ?

Укеева Асем  Каримовна

Қарағанды облысы, Ақтоғай ауданы, Ақтоғай селосы,

 Ә.Бөкейхан атындағы тірек мектебі (РО) 

жанындағы интернаты КММ Бастауыш сынып мұғалімі

Мектеп


Бөлім:

Заттар және олардың қасиеттері. Ауа мен су

Мұғалімнің  аты-жөні


Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Заттар қандай болады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.3.1.1 заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу

Сабақтың мақсаты

Заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктей алады.  Заттардың шығу тегі мен агрегаттық күйіне анықтама бере алады және табиғи, жасанды заттарды ажырата алады; табиғи және жасанды заттарды тәжірибе жасау арқылы ажыратып дәлелдейді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің  әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру

8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

Күлім қағып қолымды

1,2,3 деп соғайын

Қатар тұрған көршіме,

Мен қолымды бұлғаймын.

Қарсы тұрған досыма

Мен қолымды бұлғаймын.

Өткен тақырыпқа шолу және жаңа тақырыпты ашу «Қар кесегі» әдісімен өтеді:

-Фотосинтез үдерісі

-Суық тигенде неліктен мұрыннан су ағады?

-Адамның дене қызуы қай кезде көтерілуі мүмкін?

-Ауырғаннан кейін адам неге өзн әлсіз сезінеді?

Ас бөлмесін неге үнемі таза ұстау керек?

-Неге ас ішер алдында қолды жуу керек?

-Айналадан не көріп тұрсыңдар?

-Терезеден не көріп тұрсыңдар?

-Алтынды сұйыққа, ал суды қатты затқа айналдыруға бола ма?

-Біз тыныс алатын ауа неден құралады?

-Біздің үйімізге су қайдан келеді?

- Олай болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не туралы болады деп ойлайсыңдар?

Сабақ мақсаты жария етіледі.

Ширату жаттығуларын орындайды.

Допты қағып алады.

Сұраққа жауап береді. Тақырыпты шығарады.

Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.

доп

Жаңа білім

15 мин

2 мин

Бекіту

15 мин

(Ұ) 1- тапсырма «Саналуан» әдісімен орындалады.дәптермен жұмыс болады.

-Дене дегеніміз не?( Бізді қоршаған барлық нысан дене д.а )

-Жасанды заттар дегеніміз не?(Адам өзі жасайды)

-Табиғи денелерді атаңдар. (су, ағаш, тұз, алтын)

-Табиғи дене дегеніміз не?(Табиғатта дайын күйде кездесетін заттар)

-Жасанды заттарды ата? (пластмасса, резеңке,шыны)

- Дене мен заттың айырмашылығы неде деп ойлайсың?

Дене заттан құралатынын және дене мен заттың айырмашылығын айту. Мысалдар келтіру

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Табиғи және жасанды заттарды тәжірибе жасау арқылы ажыратып дәлелде.

Видео көру

Сергіту сәтінде «Ертегілер» әніне билейді.

Топтық жұмыс

Жасанды және табиғи денелерді бөліп жазу

Табиғи заттардан жасанды дене жасайды

Жасанды заттардан жасанды заттар жасайды

Шар және кітапшаның кемшілігі мен артықшылығын талдайды

(Т, Д) 2-тапсырмада «Атаулар туралы үш сұрақ»  әдісімен жүзеге асырылады.

А) Заттардың табиғи және жасанды түрлерін анықтап, қайда? қандай? қалай? деген сұрақтарға жауап беріңдер.

- Сынып бөлмесінен табиғи заттардан жасалған 5 дене, жасанды заттардан жасалған 5 дене тауып жазыңдар.

Ә) Мәтінмен жұмыс.

Сипаттамасы бойынша таны әдісі

- Денелер мен заттарды ажыратады.

Сұрақтарға жауап береді.

Мысалдар келтіреді.

Билеп сергиді.

Бақылайды. Сұрақтарға жауап іздеп, жауап береді.

Дескриптор:

-- Денелер мен заттарды ажыратады, сұрақтарға жауап береді-2балл.

-Мысалдар келтіреді-2балл.

­Дескриптор:

- Заттардың түрлерін анықтап, қайда? қандай?қалай? деген сұрақтарға жауап береді-3балл.

- Табиғи заттардан жасалған 5 дене, жасанды заттардан жасалған 5 дене тауып жазады-3балл.

Оқулық

сурет

Оқулық

бақылауға қажетті құралдар

Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Менің ұшағым» әдісі арқылы береді.

Оқу  тапсырмасы: Мәтінді түсініп оқу.

Түсінгені туралы ой қорытады. Тапсырманы жазып алады.

ҚБ қойылады.


Пікір қалдыру

Код көрсетілмесе, бетті қайта жаңартыңыз