Арыстанбекова Фарида Тотыбаевна
Шымкент қаласы, №54 жалпы орта білім беретін мектеп
Бастауыш сынып мұғалімі
Білім беру ұйымының атауы | |||||
Пәні: | Әліппе | ||||
Бөлім: | Әліппе кезеңі | ||||
Педагогтің аты-жөні: | |||||
Күні: | 24.10.2023 ж | ||||
Сынып: | 1 «Г» | ||||
Сабақтың тақырыбы: | №46 сабақ. Ұұ дыбысы және әрпі | ||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу; 1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою | ||||
Сабақтың мақсаты | Ұұ әрпі мен дыбысын меңгерту | ||||
Құндылықтар | Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың кезеңі// уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 10минут Сергіту сәті 2 минут 10минут Сабақ ты қорыту 6 минут 3минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 2 минут | Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту 1.Оқушылармен амандасу 2.Оқушыларды түгендейді 3.Көңіл - күйіміз қалай? Өткенді пысықтау 45– сабақ. «Ұұ дыбысы және әрпі» Сиқырлы қағаз арқылы өткенді еске түсіру. Ұ әрпі бар сөздерді оқу, мағынасын түсіндіру Тақырыпты ашу Ұр ұн ұт ұш ұста ұршық ұнтақ ұтқыр ұшақ ұсақ құлын құрақ ұран құмыра Нұрлан құлан құлақ Ұлан құмырсқа Ақнұр Ұжымдық жұмыс. Оқылым. Сөздерді буындап, тұтас оқу. Сөз мағынасымен жұмысты берілген сөздермен ұйымдастыру. Сөз сызбасымен сөз тіркесін құрау. Топтық жұмыс 2-тапсырма Кеспе буындары арқылы тауыққа жұмыртқа жинау. Сөз сызбасымен сөз тіркесін құра Ақ құ лын Ұнтақ құрт Ұзын құлақ Құ рық Ұ шақ Мынау ұш қыш Нұр лан Ұр шық Ұшақ ұшты. Құс ұшты 3 – тапсырма Жұптық жұмыс «Фонарик» әдісі Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқу. Мынау-Құрман. Құрман-дарынды оқушы. Ол – ұлан. «Шам» әдісі Ұ дыбысы бар сөздерді теріп жаз. Ұран, нан, дала, ұлу, маса, қаз,құрт, ұршық. «Жұмыртқа ашу» әдісі Берілген сөздерді буынға бөл, дыбыстық талдау жаса. Құлақ,Ұзын, құс, сұрақ, құрақ, ұнтақ. Жеке жұмыс Жазылым Дәптермен жұмыс Оқулықтағы «Ұұ» әрпінің таңбалануына назар аудару. «Ұұ» әрпінен келетін сөздерді жазады. Тақтамен жұмыс Арнұр, ұн еле. Сөзжұмбақ шешу: Ұлу Ұшақ Ұшқыш Ұршық Саралау тапсырмасы 1-деңгей: Ұлу, ұшқыш, ұшақ, ұршық сөздеріндегі «ұ» дыбысының орнын анықта. 2-деңгей: Ұлу, ұшқыш, ұшақ, ұршық сөздерінің бірімен сөйлем құра. | Жылы сөздер айтады Өткенді пысықтайды Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды. Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқиды. Сөз сызбасымен сөз тіркесін құрайды: ақ ұнтақ, ақ құрт, азын құрық, ұзын құлақ. Суретке қарап, сұраққа жауап береді, сөйлем құрайды Оқушылар орны ауыстырылып берілген сөйлемдер ден мәтін Ойын ойнайды Дәптермен жұмыс Ұн, ұр, ұрт, ұзақ, ұнтақ, ұршық құрт, тұзақ, құс Ойын ойнайды Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмала рын орындайды. Қосымша жұмыс жасайды Кері байланыс жасайды | Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: Керемет! Дескриптор Сөздерді оқыды, дыбыстық талдау жасады Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды Дескриптор: Сызба бойынша сөйлем құрады Суретке қарап, сұраққа жауап береді, сөйлем құрады Дескриптор: Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқыды Сөйлемдегі сөздердің орнын біледі Керемет! Дескриптор Көркем жазу емлесін сақтап жазды Дыбыстық талдау жасады Тамаша жұмыс! Дескриптор: Оқушылар сөзжұмбақтың шешуін тапты Оқушылар ұлу, ұшқыш, ұшақ, ұршық сөздеріндегі «ұ» дыбысының орнын анықтады. Тамаша! Сабақтағы алған білімі туралы айтады | суреттер Суреттер оқулық Суреттер Кеспе буындар оқулық оқулық Жұмыс дәптері Кесте Рефлексия тақтайшасы | |
Ресурстар:
Ұш | Дала | Қалақ | Ұшақ |
Ыдыс | Ұнтақ | Ұшқыш | Мысық |
Ұтқыр | Тымақ | Маса | Ұршық |