ӨЗЕН. ЫБЫРАЙ АЛТЫНСАРИН.
Абишева Айкерим Амантаевна
Тараз қаласы №46 орта мектеп.
Бастауыш сынып мұғалімі
Мектеп атауы | Тараз қаласы 46 орта мектеп Мұғалім: Абишева. А. А | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мерзімі, күні |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып | 3 «Ә» | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән | Әдебиеттік оқу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырып | Өзен. Ыбырай Алтынсарин. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты: | 3.1.5.1 – өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | Оқытушының іс- әрекеті | Оқушының іс- әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Психологиялық ахуал Табиғат – ол анамыз, Табиғатқа баламыз. Құшағында ойнаймыз, Шаттық әнге саламыз Топқа бөлу 1-топ «Қызғалдақ» 2-топ «Сарғалдақ» 3-топ «Бәйшешек» 4-топ «Бақбақ» Үй тапсырмасын сұрау, бағалау. Тоқтар батыр Ой қозғау: Жұмбақты шешу. Ақ жылан аяғы жоқ, көзі де жоқ, Сөйлеген не бір ауыз сөзі де жоқ. Тоқтамай қысы-жазы кезе берер, Үстінде бір жапырақ бөзі де жоқ. (Өзен) Жаңа сабақтың тақырыбын хабарлау Өзеннің пайдасы | Оқушылар көңіл көтереді,
Топқа бөлінеді Дескриптор: Жұмбақтың шешуін табады. | Слайд №1 Оқулықтар
Слайд №2 Слайд №3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Автормен таныстыру Ы. Алтынсарин - ақын, ағартушы, ғалым, жазушы. Алғаш қазақ балаларына арнап мектеп ашқан, оқулық жазған. Ы. Алтынсарин 5 жасында әке - шешесінен жетім қалып, атасы Балғожаның тәрбиесінде болады Серпілген сауалдар Бұл ертегіде кейіпкерлер жақсылыққа жақсылық бар екенін дәлелдемекші болды «Баланың айласы» Аз істен қашсаң , көп іске тап боларсың. «Әке мен бала» «Ей жолаушы, болсаң осы бұлақтай бол» «Таза бұлақ» Жер бетінде жанды, жансыз заттардың ештеңеге жарамсызы болмайды. Бәрі де іске асады. «Бір уыс мақта» Сауысқанның тамағы , Шоқуменнен табылған. «Кел, балалар, оқылық!» 1-тапсырма. Суретпен жұмыс Суретте не бейнеленген? Таза ауа , мөлдір судың адамға қандай пайдасы бар? Кері байланыс: «Басбармақ» Бейне жазба Өзен 2-тапсырма: Оқылым Өлеңді оқу түрлері: «Өзен» Кері байланыс: «Басбармақ» | Дескриптор: Ы.Алтынсарин өмірімен танысады . Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді Дескриптор: Суртпен жұмыс жасап, сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп оқиды. | Слайд №4 Оқулық Слайд №5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті | Көктем келді | Әнге билейді, қосылып айтады | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3-тапсырма: Жұптық жұмыс « Екі жақты күнделік» Ст : «Екі жақты күнделік»
4-тапсырма: Дәптермен жұмыс Сөздікті жазу Қынарда – жағасында Жанабында – маңайында. 5 -тапсырма: Топтық жұмыс І топ «Бес жолды өлең» әдісі 1. Өзен. 2. Ағынды, мөлдір. 3.Ағады, пайдаланады,сарқырайды. 4. Таулардан өзен сарқырап ағады. 5.Табиғаттағы су. ІІ топ «Домино» әдісі Таза болса табиғат, аман болар адамзат . Судың да, сұрауы бар. ІІІ топ Ребус шешу
ІVтоп «Эссе» әдісі 6 -тапсырма: Семантикалық карта
| Дескриптор: « Екі жақты күнделік» жазады. Дескриптор: Дәптерге сөздіктерді жазады. Дескриптор: І топ «Бес жолды өлең» жазады ІІ топ «Домино» әдісі бойынша мақал мәтел оқиды ІІІ топ Ребус шешеді ІVтоп Эссе жазады Дескриптор: Семантикалық карта толтырады | . | Слайд №5 суреттер Слайд №6 суреттер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Қорытынды кезеңі | «Серпілген сауалдар» әдісі Ы. Алтынсарин кім? | Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді | Слайд №7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма беру | 84 бет «Өзен» мәнерлеп оқу. | Күнделікке үй тапсырмасын жазады. |