ЛЕПТІ СӨЙЛЕМ
Сапарбекова Назира Камбарбековна
Тараз қаласы №46 орта мектеп.
Бастауыш сынып мұғалімі.
Білім беру ұйымының атауы | №46 орта мектеп | |||||
Пәні: | Қазақ тілі | |||||
Бөлім: | Менің туған өлкем | |||||
Педагогтің аты-жөні: | Сапарбекова Н.К | |||||
Күні: | 30.11 | |||||
Сынып: | 3В сынып | |||||
Сабақтың тақырыбы: | № 53 сабақ Лепті сөйлем.. 10 – 13-жаттығулар. | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 2.2.5.1 дереккөздерден ( сөздік,анықтамалық,энциклопедия ) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу. 2.3.7.1 сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі , леп белгісі) қою | |||||
Сабақтың мақсаты | Сөйлем түрлерін анықтап, тиісті тыныс белгісін қояды Түрлі дереккөздерден мәліметтер табады | |||||
Құндылықтар | Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут | Психологиялық ахуалды жақсарту «Айна» әдісі Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 5-тапсырма Өзің екі-үш лепті сөйлем құрап жаз. Үлгі: Атқан таң қандай арайлы! Тақырыпты ашу Жұмбақтарды шеш Сөзді құрап, доп тіземін Қоя салсаң,бір тары Жаңалықты жеткіземін Хабарлы сөйлем Ойды аяқтап орақ тұрады Жауап сөз қалап тұрады Сұраулы сөйлем Ұранды,шаттықты Өкініш, аптықты Білдіріп ойын талайдың Шарға ине қадаймын Лепті сөйлем Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 6-жаттығу Өлеңді мәнерлеп оқы. Қарамен жазылғандар қандай сөйлемдер? Осы сұрақтардың жауабын дереккөздерден іздеп көр. Жауабын жаз Жаңбыр қалай тұр құйып? Су тамшылары жиналып бұлт болады.Тамшылар ауырлағанда жаңбыр жауады Неге ысиды күн күйіп? Жер Күнге жақын келгенде қатты ыстық болады Аспан неге көкпеңбек? Жиналған ауа көзге көк болып көрінеді Таулар неге тым биік? Тастардың жиналуынан таулар пайда болады ЕБҚ Өзіңнің қатты қуанған кездегі сезіміңді есіңе ал.Ол кезде сен дедің? Сезіміңді қалай жеткіздің? 7-жаттығу Сөйлемдерді көркем жаз. Жазған сөйлемдерің қандай сөйлем екенін айт. Ағаштың бұтақтарын сындырма! Гүлді жұлма! Жауап: Екеуі де лепті сөйлем ЕҚБ Өлең жолдарын тиісті дауыс ырғағымен оқы. Бұлардың қандай сөйлем екенін айт Армысың,шапағатты күніміз! Армысың,мейірімді жеріміз! Армысың,табиғат анамыз! Келді сізге өзіңіздің балаңыз! Сергіту сәті «Нейрожаттығулар» әдісі Топтық жұмыс Сурет бойынша мәтін құрастырып жаз. Суретке қарап не айтуға болады? Құрастырған мәтініңде лепті сөйлем болсын. 9-жаттығу Көп нүктенің орнына сұрау не леп белгісінің тиістісін қойып, өлеңді мәнерлеп оқы. -Не жомарт? -Жер жомарт- Адамзатты асыраған! ҚЖ: «Сөмке» әдісі Сөйлем түрлеріне қарай тыныс белгісін қойып сөмкеге салады. Кері байланыс «көңілді көзілдірік» | Сабаққа дайындық жасап, айнаға қарап жақсы қасиеттерін айтады. Үй тапсырмасын пысықтайды Жұмбақтар шешеді Өлеңді мәнерлеп оқиды Сұрақтарға жауап береді Жеке жұмыс жасайды Сөйлемдерді жазады Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Суретке қарап мәтін құрастырады Тапсырманы орындайды Қосымша жұмыс жасайды Кері байланыс жасайды | Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Лепті сөйлемдер құрап жаза алады-1б ҚБ: «Смайликтер» әдісі Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп оқиды-1б Сұрақтардың жауабын дереккөздерден іздеп табады-1б Тамаша жауап! Дескриптор: Сөйлемдерді көркем жазады-1б Жазған сөйлемдердің қандай сөйлем екенін айтады-1б Жарайсыңдар! Дескриптор: Сурет бойыншамәтін құрастырып жазады-1б Мәтінге лепті сөйлемдер қосады-1б Дескриптор: Көп нүктенің орнына сұрау не леп белгісінің тиістісін қойып, өлеңді мәнерлеп оқиды-1б Дескриптор: Сөйлем түрлерін ажыратып, тыныс белгілерін қояды. 2б | Суреттер оқулық Жұмыс парағы Оқулық Суреттер Жұмыс дәптері Суреттер оқулық Жұмыс дәптері Суреттер плакат Жұмыс дәптері Суреттер Қима қағаз Кері байланыс тақтасы | ||