ҒАРЫШ ЖОЛЫ ЖАЛҒАСАДЫ

ҒАРЫШ ЖОЛЫ ЖАЛҒАСАДЫ

 

Байтилеуова Айгуль Камбылбаевна

Тараз қаласы №46 орта мектеп.

Бастауыш сынып мұғалімі

 

 

 

      Бөлім:

Ғарышқа саяхат

Мұғалімнің  аты-жөні

Байтилеуова А.К.

Күні:

06.04.2023 ж

Сынып: 4 «Г»

Қатысушылар саны:23

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ғарыш жолы жалғасады 

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.2.6.1 кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау

4.2.9.1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау, себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету

Сабақтың мақсаты

түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты тауып оқиды.

кейіпкерлердің іс әрекетін мәтіннен тауып, бағалайды.

Ойлау дағдысының деңгейі

Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің  әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Ұйым

дастыру,

өзін –

өзі тексеру

8 мин

1.Ұйымдастыру.

Оқушыларды түгелдеу. Сабаққа әзірліктерін тексеру.

1.1 Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

Біз бақытты баламыз!

Биікке қанат қағамыз.

Болашаққа талпынып,

Оттай лаулап жанамыз.

Мақсатымыз -білім алу.

Міндетіміз-еңбектену

 Еңбектену арқылы

Білімге қолды жеткізу.

1.2 Үй тапсырмасын тексеру

Өткен тақырыпқа шолу:

 «Менен сұрақ, сенен жауап» айдары бойынша «Ұшақ ұшыру» әдісі 

1.Байқоңыр ғарышайлағы қай жерде орналасқан?

2. «Жұлдызды қала» деп аталатын жер.

3.Ғалымдар не үшін ғарышқа итті ұшырды?

4.Естелік дегеніміз не?

5.Ғарышты игерудің негізін қалаушы кім?

6. Ғарыштағы салмақсыздық туралы не айта аласың?

7. Адамның жұмыс істеуіне салмақсыздықтың зияны бар ма?

8.Ғарышайлақта қай мамандар жұмыс істейді?

Топқа бөлу «Таңдау» әдісімен жүреді.

1 топ: Тоқтар

2 топ: Талғат

3 топ: Айдын

Жаңа оқу материалын жариялау Мағынаны тану «Оқы, қызық!» айдары Мұғалім: Балалар, біз қазақ ғарышкерлері туралы не білеміз?

Озық тапсырма ретінде «Ізденім жұмыс» оқушылар өз жауаптарын береді.

ЕБҚ:Ғарышкердің суретін салу

(Оқушы жауабын тыңдау, үнтаспа арқылы толықтыру)

-Олай болса, бүгінгі сабақта ғарышкерлер туралы шығарманы оқимыз, түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табамыз, тапсырмалар орындаймыз.

Оқушылар сабаққа керек-ті құралдарды алып дайын-далады

  Өлең шумақтарын айтады

Жаттығу жасайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Топқа бөлінеді

(Өздеріне ұнаған ұшақтарды таңдайды,топқа атауы беріледі.)

Ізденім жұмыстарын ортаға баяндайды.

Сурет салады.

мадақтау

«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Дескриптор

Ғарыштағы салмақсыз

дық туралы біледі- 1б

Дескриптор

Қазақ ғарышкер-

лері туралы айтады-1б

 

 

ЕБҚ:сурет салады-1 балл

суреттер

сөздер

«Ұшақ ұшыру» әдісі

 

 

  

Зымырандар

         

Зымы

 

Рандар

       

суреттер

 

Жаңа білім

15 мин

2 мин

Бекіту

15 мин

1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісі:

Жұмбақ шешу

Күміс қанат сұңқары

Көкке еркін сөйлейді

Бұлттан да тым әрі

Кеткен жанды кім дейді? (Ғарышкер)

-Ендеше ғарышкерге тән қасиеттерді ата.




 

 

 


1.Табандылық

2.Мықты  денсаулық                              3.Еңбексүйгіштік      

4.Білімге деген құштарлық      

 5.Мақсатқа деген  ұмтылыс

2- тапсырма.Оқылым.

Н.Әбдіров «Арман арқалаған бала»

-Мәтінді түсініп, тізбектей дауыстап бөліктерге бөліп оқиды.

А) Сөздікпен жұмыс.

«Жаңа сөздер сандығы» әдісі

 Топтық жұмыс:

 

(Т) 2-тапсырмада «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісімен орындалады.

 

1-топ:Тізбектеп оқиды.

 

- Бала Тоқтардың отбасы туралы әңгімелеңдер.

 

-Баланың есімі неліктен «Тоқтар» деп қойылған?

 

2-топ: Тауып оқу

 

Мәтіннен Тоқтардың мамандықты қалай таңдағанын тауып,оқып бер.

 

Тоқтардың мамандық таңдауына үлгі болған кімдер?

 

3 топ:Диалог құрап оқу.

 

-Диалог деген не?

 

Мәтіннің соңғы абзацын оқып,мазмұнынан диалог құрап сөйлеңдер.

 

Саралаудың «Дереккөз» тәсілі жүзеге асады.

 

Кейбір оқушыға: 

 

- Тоқтар Әубәкіров туралы тағы қандай мәлімет айта аласың?

 

ЕБҚ:Қандай ұшқыштарды білесің?

 

Олар ғарышқа не үшін ұшады?

 

Сергіту сәті орындалады.

 

-Тоқтарға тән ерекшеліктерді атаңдар.

 

Шыдамды,

 

жанашыр,

 

ержүрек,

 

намысшыл

 

(ЖЖ) «Семантикалық карта» әдісі.

 

 Бұл әдісте оқушылар өзінің және кейіпкердің бойындағы қасиеттерге тоқталады:

 

Мен 

Кейіпкер

Шыдамды



Жанашыр



Қорқақ



Ержүрек



Намысшыл



Ерке



 

Қорытындылау.

 

Т.Әубәкіровтың арманға жету шыңы

 

«Жылдар сөйлейді» айдары

 

1969 жылы-Армавирдегі жоғары әскери училищесін аяқтады

 

1979 жылы-Мәскеу ұшқыш-сынақшылар мектебін,Мәскеу авиация институтын бітірді.

 

1988 жылы -Кеңес Одағының батыры атағын алды.

 

1991 жылы-2 қазанда «Байқоңыр «ғарышайлағынан «СоюзТМ-13» кемесімен ғарышқа ұшты.

 

1993 жылы-«Халық қаһарманы атағы берілді.

 

ЕБҚ: Тест жұмысы беріледі.

 

1.Аспан кеңістігі қалай аталады?

 

А) Аспан     Ә)Бұлт        Б) Ғарыш

 

2.Қазақстандағы ғарышайлағы қайда орналасқан?

 

А) Қарағанды     Ә)Қызылорда

 

       Б) Жамбыл

 

3.Т.Әубәкіров ғарышқа қашан ұшты?

 

А) 1993 ж           Ә)1961        Б) 1991

- Тапсырма орындайды.

Жұмбақты шешеді

Мәтінді бөліктерге бөліп оқиды,әр бөлікке ат қояды.

-Тапсырманы орындап, өз пікірлерін білдіреді.

Сұраққа жауап береді

Сергіту сәтін орындайды.

Семантикалық картаны белгілейді

Жауап береді

     

Тест тапсырмасын орындайды.

Дескриптор

Жұмбақтың жауабын айтады,ғарышкерге тән қасиеттерді атайды.-1 б

- Мәтінді оқиды-1балл.

- Бала Тоқтардың отбасы туралы әңгімелейді -1балл.

Баланың есімі неліктен «Тоқтар» деп қойылғанын  анықтайды-1балл.

Жазушы суреттеген отбасы мүшелерінің туыстық сезімдерін анықтайды-1балл.

- Тоқтардың мамандықты қалай таңдағанын мәтіннен тауып оқып береді- 1балл.

- Тоқтарға тән ерекшеліктерді атайды -1балл.

- Тоқтардың мамандық таңдауына үлгі болған адамдарды анықтайды -1балл.

Семантикалық картамен жұмыс жасайды-1балл.

Тоқтардың арманға қалай жеткенін баяндайды

-1 б.

ЕБҚ:тест тапсырманы орындайды.-3б

«Әде-

биеттік оқу» оқулығы

 

Қорытын-ды

5 мин

 «Бес қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді.

                                                                                           5.Еңбектену

                                            4.Жаттығу

                              3. Білім алу

              2. Мақсат қою

1.Армандау

Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.

Кері байланысты «Жетістік баспалдағы»

Оқу  тапсырмасы:20-21 бет, мәтінді оқып, мазмұндау.Мәтіндегі Тоқтардың отбасын сипаттап жаз.

Сабақтан түйген ой-пікірін айтады.

Кері байланыс береді.

Стикер,бағдаршам.

ҚБ қойылады.


Тоқтардың әкесі-Оңғарбай

Пікір қалдыру

Код көрсетілмесе, бетті қайта жаңартыңыз